W powszechnym przekonaniu kominiarz przynosi szczęście i na jego widok łapiemy się za guzik. Taki przesąd wziął się z dawnych czasów, kiedy wizyta kominiarza i przeczyszczenie kominów chroniła domostwo od pożaru. Choć tradycyjny strój kominiarza się nie zmienił, to jego narzędzia pracy uległy diametralnej zmianie.
Po co kominiarz?
Zadaniem kominiarza jest nie tylko czyszczenie kominów, ale także dokonywanie ich corocznych przeglądów. Każdy nowy budynek musi mieć odbiór kominiarski. W obecnych czasach do obowiązków kominiarza należy także sprawdzanie instalacji wentylacyjnej. To wszystko w celu zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańców.
W dawnych czasach kominiarze chronili domowników przed pożarem, obecnie przede wszystkim chronią mieszkańców przed zaczadzeniem. To właśnie niedrożne przewody kominowe i wentylacyjne są najczęściej przyczyną zaczadzenia.
Oznacza to, że praca kominiarza jest niezwykle odpowiedzialna, nie tylko ze względów moralnych, ale także prawnych.
Po każdej przeprowadzonej kontroli kominiarz musi sporządzić dokumentację stwierdzającą drożność przewodów lub zalecającą ich naprawę. Na jej podstawie w razie wypadku odpowiedzialność karną będzie ponosił kominiarz lub właściciel posesji.
Współczesny kominiarz
Jego tradycyjny wygląd niewiele się zmienił. Nadal nosi tradycyjny czarny strój i melonik na głowie, na ramieniu ma kulę i szczotkę do czyszczenia kominów. W ręce trzyma jednak dodatkowo małą walizeczkę z kamerą inspekcyjną, która ułatwia mu pracę.
Kamera inspekcyjna to nowoczesne urządzenie pozwalające na penetrację trudno dostępnych instalacji kominowych i wentylacyjnych. Kiedyś kominiarz tylko sprawdzał drożność kominów i ewentualnie je czyścił. Obecnie dzięki kamerze inspekcyjnej może także dodatkowo sprawdzić stan techniczny przewodów, wykryć ich ubytki i nieszczelności. To bardzo ważne ze względów bezpieczeństwa mieszkańców.
Kamera inspekcyjna dla kominiarzy musi spełniać określone warunki. Przede wszystkim musi być wyposażona w długi przewód, minimum 20 m. Na jego końcu powinna być umieszczona wodoodporna głowica endoskopowa. Najlepsza jest głowica obrotowa, która zapewnia zbadanie całego wnętrza przewodu pod różnymi kątami. Końcówka kabla powinna być zaopatrzona w dodatkowe oświetlenie LED, które zapewni lepszą jakość obrazu. Kominiarz na monitorku nie tylko obserwuje obraz, ale może także sterować endoskopem. Efektem pracy kamery inspekcyjnej są nagrane filmy i zapisane zdjęcia, które uzupełniają dokumentację przeglądu.
Kamery inspekcyjne dostępne są w ofercie Pascal s.c..