Plastikowe palety – lekkie, wytrzymałe, higieniczne

Palety z plastiku wybierane są dzisiaj coraz częściej. Są jednocześnie lekkie, a przy tym bardzo wytrzymałe. Jakie rodzaje palet tego typu znajdują się w użyciu? Kiedy stosowane są najczęściej?

Plastikowe palety – alternatywa dla palet z drewna

Najczęściej produkcja palet euro, czyli najbardziej popularnej odmiany palet, bazuje na drewnie. W użyciu znajdują się także inne palety – plastikowe palety dostępne w wielu wariantach do wyboru.

Palety wykonane z plastiku można dopasować indywidualnie do różnych potrzeb logistycznych, w tym między innymi pod względem ich budowy, rodzaju podstawy, wagi, nośności czy przeznaczenia.

Gdzie stosowane są palety plastikowe?

Różne plastikowe palety posiadają bardzo szerokie zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Można zobaczyć je w zakładach produkcyjnych i przetwórczych, w magazynach, centrach logistycznych.

Najczęściej producent europalet z plastiku zaopatruje w nie branżę rolniczą oraz spożywczą do prac przy zbiorach, produkcji i przetwórstwie żywności. Również używane są one w wielu innych branżach, na przykład w branży chemicznej, farmaceutycznej.

Najważniejsze zalety palet plastikowych:
– niski ciężar
– wysoka wytrzymałość
– stabilność
– odporność na czynniki pogodowe
– nie pochłaniają wilgoci
– nie wymagają fumigacji w celu zwalczania szkodników
– mogą być przewożone przez wózki widłowe
– higieniczne i łatwe do utrzymania w czystości
– możliwość ustawiana palet piętrowo i gniazdowania
– możliwość zakupu palet z atestem

Te wszystkie zalety powodują, że aktualnie produkcja palet euro z tworzyw sztucznych stale rośnie.

Szeroka gama palet plastikowych do wyboru

Każdy producent europalet z plastiku może zaoferować swoim klientom szeroką gamę różnych modeli tego typu palet.

Palety plastikowe najczęściej dzieli się na trzy kategorie pod względem ich nośności – na palety lekkie, średniego udźwigu oraz palety „heavy duty” przeznaczone do najbardziej wymagających zadań.

Dostępna jest szeroka gama palet – na stopach oraz z płozami, z pełną podstawą oraz podstawą ażurową, z rantami i bez rantów na bokach. Najczęściej wybierane są plastikowe palety EUR, czyli europalety o wymiarach 1200×800 mm, ale można także wybrać palety o innych wymiarach, na przykład 800×600 mm czy 1200×1000 mm.

Z różnymi wariantami plastikowych palet można zapoznać się na stronach producentów europalet tego typu.