Śmieci – problem dzisiejszych czasów

Statystyczny Polak codziennie generuje niemal kilogram śmieci. Ta statystyka wskazuje, jak poważnym problemem jest rosnąca ilość odpadów. Coraz większe i częściej pojawiające się wysypiska to piętno naszych czasów. Co zatem możemy zrobić, aby ograniczyć ilość tworzonych przez nas śmieci? Na szczęście istnieje kilka sposobów!

Segregacja odpadów

Plastik, karton, odpady organiczne – z każdym z tych elementów mamy do czynienia niemal każdego dnia. To bardzo ważne, aby dany rodzaj śmieci wrzucać do kubłów o odpowiedniej kategorii. Dzięki temu firma wywożąca śmieci może rozdysponować konkretne odpadki do różnych miejsc docelowych. Segregacja odpadów to ważny element procesu recyklingu.

Recykling pozwala na ograniczenie ilości śmieci nadając im “drugie życie”. Plastikowe butelki czy aluminiowe puszki mogą, po odpowiedniej obróbce, ponownie pełnić rolę opakowań na produkty.

Ograniczenie zużycia plastiku

To często plastik jest najbardziej problematycznym surowcem. W naszym życiu jest go mnóstwo, a z racji, że jest to materiał sztuczny, niemalże nie rozkłada się w przyrodzie. Dlatego tak istotne jest aby ograniczyć ilość plastikowych odpadów. Jeśli możesz, skorzystaj kilkakrotnie z tej samej butelki, a plastikowe torby zamień na papierowe.

Elektrośmieci

Ogromnym problemem, z którym mierzy się ludzkość to stale zwiększająca się ilość przestarzałych i zniszczonych sprzętów elektronicznych. Laptopy, pralki, kuchenki czy stare telefony to problematyczna kwestia. Aby zawarte w nich podzespoły i części zamiennie stały się użyteczne, sprzęty należy odnosić do wyznaczonych miejsc skupu elektronicznych śmieci. Dzięki temu wiemy, że urządzenia trafią we właściwe miejsce.

Niejednokrotnie miejska firma wywożąca śmieci wyznacza specjalne dni, w które zbiera takie odpadki z osiedla. Tego typu wywozem zajmują się również prywatne przedsiębiorstwa, które niejednokrotnie odbiorą stary sprzęt bez pobierania za to opłat.