Zadanie awaryjnego oświetlenie jest dostarczenie światła w momencie zaniku oświetlenia ogólnego. Dlatego konieczne jest, aby oprawy takiego oświetlenia zawsze zasilane były z niezależnego źródła.
Oprawy oświetlenia awaryjnego
W przypadku oświetlenia ewakuacyjnego najczęściej stosuje się oprawy ze źródłami w postaci świetlówek kompaktowych. Oprawy oświetlenia awaryjnego zawsze muszą posiadać odpowiednią obudowę. Dzięki temu możliwe jest ich stosowanie w budynkach użyteczności publicznej, a także w obiektach przemysłowych i innych obiektach, które narażone są na działanie czynników atmosferycznych.
Systemy sterowania oświetleniem awaryjnym
Dostępne dziś na rynku systemy sterowania oświetleniem awaryjnym pozwalają na monitorowanie oraz kontrolowanie wielu opraw oświetlenia jednocześnie. Najważniejszym elementem systemu sterowania jest specjalna centrala lub komputer, na którym zainstalowane jest odpowiednie oprogramowanie.
Wspomniana centrala może pełnić wiele różnych funkcji. Mowa tu choćby o funkcji wizualizacji, zdalnego zarządzania, czy raportowania. Dzięki temu sterowanie oświetleniem awaryjnym nie jest skomplikowane i możliwe jest z niemal każdego miejsca.
Obsługa oświetlenia awaryjnego
Każde oświetlenie awaryjne wymaga odpowiedniej obsługi. Dziś taka obsługa możliwa jest zdalnie. Z każdego miejsca, w którym jest dostęp do internetu, oświetlenie awaryjne można testować, włączać bądź wyłączać wybrane lampy.
Wszystko to sprawia, że współczesne systemy oświetlenia awaryjnego działają bez zarzutu w każdej sytuacji, kiedy jest to potrzebne. Dzięki temu możliwe jest zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim osobom przebywającym w budynkach, w których takie systemy są zamontowane.