Palety euro – wszystko, co trzeba o nich wiedzieć

Prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się z wieloma aspektami. Firmy, które zajmują się sprzedażą towarów starają się znaleźć rozwiązania, które usprawnią transport oraz magazynowanie. Jedną z takich propozycji jest zastosowania europalet. Kiedy warto wykorzystać palety euro?

Co to jest paleta euro?

Europalety są bardzo chętnie wykorzystywane przez przedsiębiorców w całej Europie. Dlaczego?

Standardowe wymiary palety euro zostały określone bardzo dokładnie. Norma europejska UNE-EN 13698-1 określa wymagania konstrukcyjne palety euro. Paleta euro wymiary to 1200 x 800 mm. Waga palety jest zbliżona do 25 kg. Określona jest również nośność palety, która ma od 1000 do 1500 kg.

Palety euro, które wykorzystywane są wyłącznie do przechowywania towarów mają nośność do 4 000 kg.

Warto podkreślić, że standardowe wymiary europalety są wielokrotnością wymiarów pojemników skrzyniowych z tworzywa sztucznego. Dzięki temu na europalecie można bezpiecznie ustawić kilka pojemników maksymalnie wykorzystując dostępną powierzchnię. Bardzo ważne jest również zachowanie bezpieczeństwa. Standardowe wymiary europalety pozwalają na układanie stabilnych konstrukcji, które wpływają na bezpieczeństwo pracowników.

Kiedy europalety są niezbędne?

Paleta euro wymiary 1200 x 800 mm są bardzo funkcjonalne w trakcie transportu towarów umieszczonych na paletach. Standardowe wymiary palety euro pozwalają na dokładne określenie ilości palet, które zmieszczą się w transporcie. Na tria wejdą 33 palety euro. Do kontenerów morskich kilka palet mniej, gdyż są one inaczej układane.

Standardowe wymiary europalety pozwalają na maksymalne wykorzystanie powierzchni magazynowych. Identyczne wymiary pozwalają na ustawienie stabilnych i równych rzędów, które są niezbędne, by wytyczyć drogi, po których będą poruszały się wózki widłowe.

Wymiary palety euro pozwalają na oszczędność miejsca magazynowego. Jest to niezmiernie ważne dla każdego przedsiębiorcy, który zmierza do jak największych oszczędności powierzchni magazynowych, których wynajem jest dużym kosztem dla każdej firmy.

Usprawnienie pracy oraz ograniczenie kosztów prowadzenia działalności to najważniejszy czynnik, który wpływa na opłacalność prowadzenia działalności gospodarczej. Palety euro mają bardzo duży wpływ na wydajność pracy oraz jej bezpieczeństwo.