Wybranie porządnych zawiesi nie jest prostym zadaniem nawet dla tych osób, które od kilkunastu lat pracują w branży transportowej. Niniejszy artykuł to doskonała propozycja właśnie dla tych osób, które chcą dowiedzieć się na jakie zawiesia postawić i na co zwracać uwagę przy ich wyborze.
Kluczowe parametry
Liczba oraz długość poszczególnych cięgien zależy oczywiście od ilości punktów zaczepienia transportowanego ładunku. Ogromną rolę odgrywa tutaj również sposób zakończenia cięgien, dlatego też to właśnie na te parametry należy zwrócić szczególną uwagę. Liczba i długość cięgien należy dobrać w taki sposób, aby zapewnić odpowiednią stabilność ładunku.
Kluczem do sukcesu jest przede wszystkim to, aby środek ciężkości znajdował się zawsze bezpośrednio pod hakiem dźwignicy. Aby wybrać porządne zawiesia linowe warto zwrócić uwagę także na rodzaj wykonywanych prac transportowych oraz na środowisko pracy. Mowa tutaj przede wszystkim o temperaturze. Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, aby olbrzymią rolę odgrywa także intensywność użytkowania.
Jakie zawiesia wybrać?
Jeżeli w grę wchodzi transport i przemieszczanie ładunków o niewielkiej wadze, to w zupełności wystarczą zawiesia pasowe. W przypadku bardziej wymagających ładunków, których waga przekracza nawet 20 ton należy postawić na zawiesia linowe albo zawiesia łańcuchowe.
Aby zawiesia mogły spełnić swoje zadania muszą być także idealnie dostosowane do udźwigu danego urządzenia. Niektóre dźwigi, żurawie albo suwnice wymagają zastosowania specjalnych zawiesi linowych. Na maksymalny udźwig spory wpływ ma równomierne rozłożenie całego ciężaru oraz kąt pomiędzy poszczególnymi cięgnami.
Systematyczne badania techniczne
Niestety nawet najlepsze jakościowo zawiesia linowe przy dużym użytkowaniu mogą odmówić posłuszeństwa. Aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji pamiętać należy o systematycznych badaniach technicznych.
Jeżeli chodzi o zawiesia linowe i łańcuchowe to badania techniczne należy przeprowadzać co rok. Uchwyty i trawersy należy sprawdzać na bieżąco przy eksploatacji doraźnej. Przy trudnych warunkach i dużych obciążeniach badania powinny być wykonywane zdecydowanie częściej. Nie można zapominać także o dokumentacji, która potwierdza przeprowadzenie badań.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Cecho