Platyna – jak ją korzystnie sprzedać?

Platyna to wyjątkowy metal szlachetny, który jest obecnie wykorzystywany w wielu gałęziach przemysłu, jubilerstwie czy medycynie. Jej złoża cały czas topnieją, dlatego coraz częściej można spotkać różnego rodzaju firmy zajmujące się skupem tego surowca a następnie jego recyklingiem.

Skup platyny i jej krótka historia

Historia platyny rozpoczyna się w XVI wieku, kiedy to została ona przedstawiona światu przez G.C. Scaligera, humanistę włoskiego pochodzenia. Jej nazwa wzięła się od słowa plata, czyli srebro, jednak często nazywana była pogardliwie platiną, czyli sreberkiem. W tamtych czasach często używana była jako zamiennik srebra i była ona wówczas metalem bezwartościowym. Platynę używano do budowy domów czy narzędzi, a w latach 1735-1778 była ona również zatapiana w morzu, aby w ten sposób zapobiegać zafałszowaniu złota tym metalem. Obecnie platyna jest surowcem bardzo pożądanym, które cena rośnie z roku na rok.

Platyna skup – gdzie można sprzedać metale szlachetne?

Największe złoża metalu znajdują się w Górach Ural położonych na terenie Rosji. Kraj ten dostarcza aż 95% produkcji światowej co oznacza, że Rosja ma monopol na wydobycie platyny i cały czas dysponuje ogromnymi rezerwami tego metalu szlachetnego. Aby nieco uniezależnić się od tego światowego potentata platynę można odzyskiwać z różnego rodzaju starych narzędzi czy urządzeń, które w swojej budowie najczęściej posiadają części platynowe. Odkupem takich wiekowych już urządzeń zajmują się wyspecjalizowane firmy, które za pomocą spektrometra potrafią oszacować, ile platyny znajduje się w oferowanym przez klienta urządzeniu. Aby dowiedzieć się, ile dokładnie kosztuje 1 g platyny, wówczas należy wpisać w wyszukiwarkę internetową prostą frazę: “platyna cena skupu“, a w kilka sekund wyświetli się kilka lub kilkanaście stron internetowych, oferujących wysokie ceny skupu i odzysku platyny ze nieużywanych już urządzeń. Warto również podkreślić, że proces odzysku platyny jest bardziej korzystny dla naszego środowiska, niż proces wydobycia tego metalu szlachetnego. Dlatego też tak istotne jest, aby zainteresowanie skupem i odzyskiem platyny było coraz powszechniejsze, co przyczyni się również do ochrony naszego środowiska.