Jak prawidłowo utylizować domowe śmieci?

Jak pozbyć się śmieci z gospodarstwa domowego? Prawo narzuca w tej kwestii sporo regulacji, troszcząc się o środowisko, ale i o ludzkie zdrowie. Obowiązują przepisy dotyczące segregacji odpadów, ale i ich wywozów. Dostarczeniem śmieci do sortowni powinna zająć się wyspecjalizowana firma wywozowa.

Segregacja śmieci w gospodarstwie domowym

Jeszcze kilkanaście lat temu większość gospodarstw domowych wszystkie odpadki wrzucało do jednego kosza, nieliczni oddzielali makulaturę, którą oddawali do skupu czy sortowni. Dziś segregacja i recykling mają nie tylko więcej entuzjastów, ale przede wszystkim obowiązują przepisy narzucające segregowanie odpadów według wyznaczonych zasad. W przeciwnym razie firma wywożąca śmieci ma prawo odmówić usługi.Wedle obowiązujących przepisów, gospodarstwa domowe powinny dzielić odpady na pięć kategorii: papier, szkło, tworzywa sztuczne, odpady bio oraz tak zwane zmieszane, czyli wszelkie odpadki nie mieszczące się w tych kategoriach. Dodatkowo do specjalnych punktów należy oddawać elektrośmieci oraz odpady zielone.

Jak wygląda wywóz śmieci z gospodarstw domowych?

Wywozem śmieci z gospodarstw domowych mogą zajmować się jedynie wyspecjalizowane, posiadające odpowiednie uprawnienia firmy wywozowe. W budownictwie wielorodzinnym zwykle jej wyborem zajmuje się administracja, a mieszkańcy dostarczają posegregowane odpady to opisanych kategoriami kontenerów w pobliżu bloku.W domach jednorodzinnych to właściciel musi zająć się organizacją miejsca do przetrzymywania odpadów czekających na wywózkę. Powinien także podpisać umowę z firmą wywożącą śmieci i podporządkować się jej zasadom, dotyczącym sposobu oznaczenia kontenerów czy częstotliwości wywozu odpadów. Cenny za wywóz śmieci mogą się różnić w zależności od firmy, gminy i ilości osób zamieszkujących dane gospodarstwo domowe.

Firma wywożąca śmieci – którą wybrać?

Na rynku działa coraz więcej firm zajmujących się wywozem odpadów z gospodarstw domowych. Te różnią się ofertą, cennikiem, doświadczeniem. Przed wyborem konkretnej warto sprawdzić opinie o firmie w sieci, a także poznać np. częstotliwość wywozu odpadów czy wymagania nakładane na właściciela gospodarstwa domowego. Trzeba też pamiętać, że firmy tego typu obowiązują odgórne przepisy dotyczące segregacji odpadów. Jeśli właściciel nie segreguje śmieci lub chce wyrzucić przedmiot nieprzeznaczony do standardowego wywozu śmieci z posesji, przedstawiciel firmy ma prawo odmówić tego typu usługi. Dotyczy to np. wywozu śmieci wielkogabarytowych czy odpadków zielonych.