Przetwarzanie plastiku to odpowiedź na narastający problem ogromnych ilości odpadów z tworzyw sztucznych, z którymi nie może poradzić sobie cały świat. Plastikowe wyspy na oceanach czy cząsteczki plastiku w rybach to tylko najbardziej znane fakty, ale tak naprawdę tworzywa sztuczne to dużo bardziej szeroki problem.
Tworzywa sztuczne o wyjątkowych właściwościach
Tworzywa sztuczne powszechnie zaczęto stosować od drugiej połowy XX wieku. Są wytrzymałe, elastyczne, łatwo dają się formować, nie ulegają korozji, są dobrą izolacją elektryczną, a nawet można barwić je na dowolne kolory. Dzięki temu znalazły zastosowanie praktycznie w każdej dziedzinie życia. Są również głównym surowcem do produkcji różnego rodzaju opakowań, w tym przede wszystkim tych, które służą przechowywaniu żywności.
Plastik wykorzystywany do produkcji opakowań służących żywności, jak na przykład plastikowe butelki, pudełka czy folie, musi odznaczać się wyjątkowymi właściwościami. Niestety użyty raz, najczęściej nie nadaje się ponownie do tego celu, ale można wykorzystać go w inny sposób. Dlatego Przetwarzanie plastiku ma sens. Głównie też dlatego, że tworzywa sztuczne mogą rozkładać się nawet ponad tysiąc lat.
Na czym polega recykling plastiku?
Aby ze zużytych plastikowych opakowań wyprodukować ponownie produkty dobrej jakości, to muszą być one poddanej rzetelnej selekcji. Właściwie posegregowane plastikowe odpady pozwalają na wyodrębnienie co najmniej kilku frakcji, z których można powtórnie wytworzyć nowe opakowania i różne inne produkty o zastosowaniu także przemysłowym.
Wyodrębnianie poszczególnych frakcji nie jest łatwym zadaniem, ponieważ poszczególne opakowania mogą się bardzo różnić. Tak jest na przykład z plastikowymi butelkami. Niektóre z nich są kolorowe, inne przezroczyste, inne jeszcze mają inny rodzaj nakrętki. Z właściwie posegregowanego plastiku z pomocą specjalnej maszyny otrzymuje się granulat, które ponownie jest wykorzystywany do produkcji.
Co powstaje z przetworzonego plastiku?
Przetwarzanie plastiku, choć wymaga odpowiedniej segregacji, nie jest bardzo trudnym zadaniem. Z granulatu produkuje się bardzo różnorodne produkty, np. doniczki, meble ogrodowe, foliowe worki, plastikowe pudełka, a także odzież, na przykład popularne polary. Na wytworzenie jednego potrzeba około 35 butelek PET.
Ma on także zastosowanie bardziej przemysłowe. Na przykład wytwarza się z niego osłony i elementy wykorzystywane w różnych maszynach i urządzeniach, a także samochodach. Niestety, przetworzony plastik ma już nieco gorsze właściwości.