Charakterystyka opakowań z tworzyw sztucznych

Właściwości polimerów umożliwiają produkcję opakowań o szerokim zastosowaniu. Dzięki temu pojemniki z tworzywa sztucznego wykorzystywane są właściwie we wszystkich sektorach przemysłu i są stosowane w procesach produkcyjnych, transporcie czy magazynowaniu.

Duży wybór rozmiarów i kształtów

Dzięki plastyczności surowca, produkcja opakowań z tworzyw sztucznych jest stosunkowo prosta i niedroga. Do najpopularniejszych wykorzystywanych polimerów należy np. polietylen, polichlorek winylu, polipropylen czy polistyren. W zależności od potrzeb stosuje się również mieszanki lub uzupełnia się tworzywo o dodatki modyfikujące, takie jak barwniki, stabilizatory termiczne i stabilizatory UV.

Na rynku dostępne są kontenery wielkogabarytowe, Skrzynki plastikowe składane, pojemniki małe i średnie. Bez problemu można w nich przewozić i przechowywać ciecze, bowiem zapewniają wysoki poziom szczelności. Dla produktów wymagających wentylacji i odprowadzenia wilgoci przeznaczone są pojemniki z tworzywa sztucznego zawierające otwory i wywietrzniki. Są kompatybilne z systemami rolkowymi wykorzystywanymi w zakładach produkcyjnych, magazynowych. Opakowania i skrzynki plastikowe składane zapewniają oszczędność miejsca, a tym samym obniżenie kosztów logistycznych.

Zalety palet i pojemników plastikowych

Produkcja opakowań z tworzyw sztucznych to proces podlegający ciągłej modernizacji. Ze względów ekologicznych, coraz więcej firm wdraża politykę nastawioną na recykling. Przykładowo, firma Schoeller Allibert oferuje swoim klientom odbiór zużytych opakowań, które są poddawane obróbce (myciu, suszeniu, mieleniu), a następnie ponownie formowane. Dzięki temu surowiec jest ponownie wykorzystywany, bez generowania odpadów i zanieczyszczeń.

Opakowania z tworzyw sztucznych są odporne na mechaniczne uszkodzenia oraz zmieniające się warunki atmosferyczne. Łatwo utrzymać je w czystości, a możliwość ich wielokrotnego wykorzystywania to rozwiązanie ekonomiczne i praktyczne. W niektórych branżach zapotrzebowanie na opakowania znacząco waha się w ciągu roku. W takich przypadkach dobrym rozwiązaniem, zamiast zakupu, może być wynajem.