Instalacje kanalizacyjne, zarówno w blokach mieszkalnych, jednorodzinnych, jak i w obiektach produkcyjnych odprowadzają codziennie duże ilości nieczystości różnego pochodzenia. Dlatego regularne udrażnianie rur specjalnie do tego celu przeznaczonymi środkami jest tak ważne, aby nie dochodziło do wybijania odpadów komunalnych wewnątrz budynków.
Jak często należy przeprowadzać udrażnianie rur kanalizacyjnych?
Z reguły większość użytkowników różnego rodzaju obiektów mieszkalnych, a także przemysłowych i produkcyjnych o konieczności przeprowadzenia oczyszczania ścianek rur kanalizacyjnych przypomina sobie, kiedy już nastąpi całkowite zatkanie ich światła.
W takich przypadkach chemia do udrażniania rur musi być bardzo skuteczna, a efekt natychmiastowy. Cofanie się nieczystości komunalnych lub poprzemysłowych do pomieszczeń budynku może przynieść spore zniszczenia i szkody w substancji obiektu, które trudno będzie naprawić.
Zarówno udrażnianie szamba, indywidualnej oczyszczalni przy obiekcie oraz rur doprowadzających nieczystości powinno jednak odbywać się dość regularnie, ponieważ wtedy nie dojdzie do bardzo trudnych w likwidacji zatorów.
Jakie środki są najczęściej używane do przywrócenia drożności rur kanalizacyjnych?
W zależności od rodzaju odprowadzanych ścieków jest stosowana różna chemia do udrażniania rur. Może ona być na tyle agresywna, że przy jej zastosowaniu trzeba zwrócić szczególną uwagę na otaczające środowisko naturalne. Jednak w przypadkach trudnych zatorów, przede wszystkim czopów tłuszczowych, smarów lub innych zawiesistych substancji takie środki chemiczne są niestety konieczne.
Jeśli do w grę wchodzi udrażnianie szamba, rur w oczyszczalni lub instalacji odprowadzającej przy mniejszych obiektach przemysłowych i produkcyjnych można z powodzeniem zastosować preparaty pochodzenia biologicznego, zawierające bardzo skuteczne kolonie bakterii beztlenowych.
W jaki sposób stosować chemiczne środki udrażniające rury kanalizacyjne?
Przede wszystkim stosując chemię do udrażniania rur kanalizacyjnych należy ściśle przestrzegać zaleceń ich producenta. Na ulotce dołączonej do preparatu znajdują się szczegółowe wytyczne co do jego stosowania oraz środków ostrożności, jakie należy zachować.
Bardzo ważne jest zwrócenie uwagi na materiał, z którego rury są wykonane, bowiem inne środki powinny być stosowane do tworzyw pcv, a zupełnie inne, jeśli mamy do czynienia z rurami żeliwnymi.