Czym dokładnie jest energia bierna pojemnościowa?

Energia bierna pojemnościowa w najprostszym możliwym ujęciu jest opłatą wynikającą przez przekroczenie współczynnika mocy tg (fi), który jest z kolei określonym w umowie stosunkiem pobieranej energii biernej do czynnej. Warto jednak mieć świadomość, że energia bierna pojemnościowa nie jest w ogóle przetwarzana na pracę poszczególnych urządzeń, a jedynie bez żadnego celu przepływa między źródłem, a odbiornikiem. Trzeba także koniecznie podkreślić, że w przypadku, gdy jest pobierana w nadmiarze będzie oddziaływała na obniżenie parametrów sieci przesyłowych. W konsekwencji doprowadzi to zjawisko do straty mocy. Kompensacja mocy biernej co to jest?

Kompensacja mocy biernej co to jest?

Warto mieć świadomość, że kompensacja mocy biernej obliczenia umożliwia nie tylko na obniżenie współczynnika mocy, ale również wpływa na wydłużenie żywotności kabli czy innych występujących elementów sieci zasilających. Koniecznie trzeba także zaznaczyć, że kompensacja mocy biernej obliczenia oddziałuje na zmniejszenie spadku składowej prądu. Nie wszyscy oczywiście mają świadomość, że bardzo duża ilość wytworzonej mocy biernej w rezultacie przekłada się na zdecydowanie większy rachunek, jaki przyjdzie za energię elektryczną.

Dlaczego energia bierna pojemnościowa stanowi duży problem?

Warto mieć świadomość, że z roku na rok problem opłat z tytułu mocy biernej pojemnościowej dotyczy coraz większej liczby odbiorców. Warto mieć świadomość, że dotyczy on również osób, które wcześniej nie spotkały się z omawianym problemem. Trzeba także koniecznie zdawać sobie sprawę, że występujący u poszczególnych grup odbiorców pojemnościowy charakter mocy biernej może występować nie tylko i wyłącznie w nowszych obiektach, ale także tych starszych, w których jednak zostały dokonane modernizacje. Nie można zapomnieć, że omawiany problem może również pojawić się, gdy zostanie dokonana zmiana sprzedawcy.

Warto także wiedzieć, że w zdecydowanej większości przypadków pobór mocy pojemnościowej będzie bardzo kosztowny. Rekomendowane jest zatem zainwestowanie w jego eliminację. Nie można zapomnieć o fakcie, że to w jak szybkim tempie zwrócą się zainwestowane pieniądze będzie zależało nie od właściwego wyboru urządzenia kompensacyjnego, ale również odpowiedniej oceny przyczyn wystąpienia poboru mocy pojemnościowej.