Jak wybierać liny stalowe?

Gdy zamierza się korzystać z lin stalowych niezbędne jest określenie w jakim celu zamierza się użytkować takie wyroby. Ma to duże znaczenie w kontekście zdecydowania się na takie wyroby, które są w stanie sprawdzić się podczas użytkowania. Niezbędne jest poszukiwanie takich wyrobów, które posiadają odpowiednie parametry.

Parametry lin stalowych

Gdy wybiera się liny stalowe niezbędne jest zdecydowanie się na takie, które posiadają odpowiednie konstrukcje. Jeśli liny mają być używane w miejscach, gdzie znacznie ma rozciągnie trzeba brać pod uwagę, że im więcej jest cienkich warstw, tym lina będzie znacznie bardziej elastyczna. Natomiast będzie ona znacznie mniej odporna na ścieranie. Liny, które mają być odporne na rozciągnie muszą posiadać punktowe styki drutów. Takie liny powinny być wybierane między innymi do urządzeń przemysłowych.

Do najważniejszych parametrów lin stalowych można zaliczyć między innymi:
– siły zrywające,
– rotację,
– elastyczność,
– zgniatane,
– smarowanie.

O czym decydują poszczególne parametry?

Najważniejszym współczynnikiem w linach stalowych jest wytrzymałość na zrywanie. Siły zrywające uzależnione są od przekroju metalicznego lin. Ważna jest również wytrzymałość drutów użytych do produkcji. W większości urządzeń przemysłowych zalecane jest również dodatkowe stosowanie współczynników bezpieczeństwa. Natomiast elastyczność, którą posiadają liny stalowe ma bardzo duże znaczenie w kontekście przyjmowania sił oddziałujących na liny. Na elastyczność wpływa stosunek metalicznego przekroju do liczby drutów w konstrukcji. Generalna zasada wskazuje, że im większa jest ilość drutów w linach, tym są one bardziej elastyczne.

Jakość lin stalowych

Gdy kupuje się stalowe liny, ważne jest decydowanie się na takie, które wykonane są z odpowiedniej jakości materiału. W tym względzie znaczenie ma między innymi klasa zastosowanych w linach ze stali, a także to jak stal jest produkowana. Atestowane materiały są w stanie zapewnić znacznie lepszą wytrzymałość. Niezbędne jest decydowanie się na wyroby takich producentów, którzy są w stanie zapewnić również certyfikowane wyroby. Mają one potwierdzenie, że liny wykonywane były z wykorzystaniem surowych norm produkowania, które przekładają się na odporność na uszkodzenia.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Cecho .