Jak usprawnić pracę na magazynie

Jak wszędzie, trzeba być pewnym, że otoczenie, w jakim pracują nasi ludzie, pozwala im pracować w 100%. W innym wypadku tracimy pieniądze, nawet tego nie widząc. Nie inaczej jest na magazynach, gdzie często warunki pracy, są niesprzyjające pracownikom.

W jaki sposób można usprawnić pracę magazynierom?

Magazynier nie jest zbyt rozchwytywanym zawodem. Wynika to, chociażby z faktu, że mało kto się przejmuje, w jakich warunkach ludzie tam pracują. W konsekwencji często zdarza się, że warunki pracy na magazynach są na tyle niskie, że przeszkadzają w pracy. Ergonomia pracy w takich miejscach powoduje, że czynność, którą można by było wykonać 2 razy szybciej, zajmuje wieki.

Zadbanie o ergonomię pracy nie pomoże tylko pracownikom, ale zwiększy też ich tempo pracy, co korzystne będzie dla nas. Dzięki temu, że praca będzie wykonywana szybciej i skuteczniej, poprawi się jakość wykonywanych usług, a dzięki temu opinie klientów.

Dbanie o szczegóły

Czasem praca na magazynie wymaga sporej dokładności, a nie dbanie o przedmioty używane w czasie pracy, może skończyć się sporymi stratami dla nas. Przykładem tutaj może być stretch, który wykorzystywany jest podczas paletyzacji. Jeśli stretch, którego używają nasi pracownicy, jest niskiej jakości, to ryzykujemy, że podczas transportu nie wytrzyma, a towar ulegnie uszkodzeniu, nawet jeśli pracownicy wykonali najlepszą robotę, jaką mogli i my poniesiemy konsekwencje.

Zdarza się, że paletyzacja, która zajęłaby chwilę, musi odbywać się dłużej o godzinę, ponieważ palety w magazynie, położone są w jakimś dalekim miejscu, przez co ich przewożenie i przenoszenie, zajmuje sporo dodatkowego czasu.

Paletyzacja i transport

W całej sprawie na magazynie chodzi o to, żeby towar dojechał bezpiecznie na miejsce. Dlatego, jeśli paletyzacja odbędzie się w odpowiedni sposób, nie mamy się o co martwić. Niestety, wiele rzeczy podczas może pójść nie tak. Pracownicy mogą źle zastretchować towar, przez co będzie wystawać poza paletę, albo zapakują za dużo, przez co paleta nie wytrzyma. Z tego powodu, zawsze trzeba się upewniać, czy wszystko zostało dobrze przygotowane, nie tylko na oko, ale też najlepiej upewnić się poprzez dokładne sprawdzenie.

Miejscem, gdzie może jeszcze pójść coś nie tak, jest transport. Gdzie źle ułożone palety mogą w siebie uderzać, przez co, jeśli położymy obok siebie nieprawidłowe towary (mąka obok metalowych puszek), poprzez ciągłe uderzenia, jedno może ulec zniszczeniu.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Trinitec.