Idealna budowa

W dzisiejszych czasach budowa wymaga zupełnie nowych rozwiązań. Przeniesienie ogromnych, betonowych płyt z miejsca na miejsce to nie praca dla ciężarówek, nawet największych. Konieczne jest użycie dźwigów oraz odpowiednio wytrzymałych zawiesi.

Atesty podstawą

Przy ciężarach rzędu kilku ton jeden błąd może się okazać tym krytycznym. Odpowiednie zabezpieczenia są więc konieczne, żeby zapewnić pracownikom oraz okolicznym mieszkańcom spokój i utwierdzić ich w przekonaniu, że nic złego się nie stanie. Oczywiście, wypadki się zdarzają, ale trzeba dołożyć wszelkich starań, żeby było ich jak najmniej.

Z tego powodu warto zadbać o to, żeby zawiesia łańcuchowe posiadały odpowiedni komplet atestów – jest to warunek niezbywalny dla komfortu pracy a także ewentualnych wypłat z tytułu odszkodowania. Wiele ubezpieczalni nie chce wypłacać pieniędzy kiedy dowie się, że nie zapewniono odpowiednich warunków, a do przenoszenia budulców użyto produktów nieznanej bądź niewiarygodnej firmy.

Walka z matką naturą

Atesty powinny być przeprowadzone także w zmiennych lub niesprzyjających warunkach pogodowych. Po pierwsze dlatego, że nie zawsze stal nierdzewna okazuje się nierdzewną po zapewnieniu sprzedawcy; czasami dzieje się tak, że i nierdzewna stal ulegnie korozji, czy to ze względu na ekstremalne temperatury, czy rzęsisty deszcz.

Po drugie zaś, bo bardzo trudno jest przewidzieć – zwłaszcza w Polsce – pogodę nawet tydzień do przodu; wszędzie słychać o globalnym ociepleniu, ale niestabilność temperaturowa może w przyszłych latach doprowadzić do wartości tak granicznych, że nieatestowane zawiesia łańcuchowe po prostu nie wytrzymają.

Ciężar też coś znaczy

Ostatnią kwestią jest ciężar. Jak wiadomo, z czasem, pod wpływem siły grawitacji wszystkie zawiesia, liny, trzymadła tracą swoje właściwości. Niestety, nawet tytan w określonych warunkach jest możliwy do rozerwania; tym bardziej więc należy dbać o to, by zawiesia były jak najbardziej wytrzymałe i atestowane w długich próbach.

Gdy zadba się o to wszystko można być spokojnym, że nic się nie urwie ani nie zniszczy; mimo wszystko budowa to wielka odpowiedzialność – im wyższe wieżowce, im szersze i dłuższe hale, im piękniejsze szkła – tym większa.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Cecho.