Gdzie kupić nowe części do maszyn rolniczych?

Maszyny rolnicze do prawidłowego działania potrzebują regularnego serwisowania. W przypadku konieczności dokonania wymiany zużytej części rolnik stoi przed wyborem – wybrać nowe części do maszyn rolniczych oryginalnego producenta czy może kusząco tańsze zamienniki? Jak wybrać części aby maszyna służyła długo i bezawaryjnie?

Co wpływa na zużycie maszyn rolniczych?

Traktor, kombajn, lemiesz, pług, ciągnik,sieczkarnia, dojarka… Aby wykonywać swoją pracę w sposób wydajny rolnik musi codziennie używać wielu wysoko wyspecjalizowanych maszyn, które nieuchronnie ulegają stopniowemu wyniszczaniu.

Na zużycie elementów maszyn rolniczych wpływa kilka czynników. Po pierwsze jest to tarcie, którego wynikiem jest opór stawiany przez chociażby pług. Opór zależy oczywiście od ziemi, z którą ma styczność, ale również od powierzchni części roboczej, która ma z nią kontakt.

Czynnikiem w sposób znaczący wpływającym na trwałość maszyn rolniczych i ich części jest wpływ warunków atmosferycznych i zanieczyszczeń. Elementy konstrukcji każdego dnia narażone są na ich oddziaływanie, dlatego materiał, z którego zostały wykonane, ma szczególne znaczenie dla ich trwałości i wydajności.

Znaczenie ma także szereg innych czynników, takich jak chociażby siły działające w samym urządzeniu czy odpowiednia pielęgnacja urządzenia i jego przechowywanie. Aby maszyna działała w pełni sprawnie i wydajnie, konieczne jest zastosowanie elementów, które idealnie ze sobą współgrają, niczym sprawna orkiestra.

Nowe części do maszyn rolniczych – oryginalne czy zamienniki?

Zakup tańszych zamienników do maszyn rolniczych wydaje się być bardzo kuszący. Oryginalne części są nawet kilka razy droższe, a zamienniki wydają się identyczne. Tak jednak nie jest. Producent zamienników stara się naśladować proces technologiczny wyrobu części oryginalnych, jednak proces ten i skład materiału nie bez powodu podlega ochronie prawnej. Tylko oryginalny producent wie dokładnie, jak i z czego wykonane muszą być poszczególne elementy, aby służyć długo i sprawnie. Aby wypuścić na rynek maszynę rolniczą trzeba przejść bardzo długi i kosztowny proces – od projektowania, poprzez testy i poprawki, po odpowiedni montaż. Producent zamienników nie jest w stanie uzyskać równie dobrych wyników niskim kosztem.

Aby więc mieć pewność, że serwis zawsze użyje odpowiednich części zamiennych, zawsze należy żądać zastosowania części oryginalnych. Daje to gwarancję lepszej, bardziej wydajnej i dłuższej pracy maszyny rolniczej. Wybieraj akredytowane serwisy i warsztaty, a kupując części do samodzielnej naprawy dokonuj zakupu bezpośrednio u producenta lub u certyfikowanego dilera.