Jak wdrożyć system zarządzania produkcją w małej firmie?

Nawet mała firma potrzebuje programu, który pomógłby mieć stały nadzór nad pracą maszyn oraz ludzi, którzy je obsługują. Wydatek ten jest ściśle uzasadniony w budżecie, jeżeli celem przedsiębiorstwa jest rozwój. Jak pokonać bariery i wdrożyć w firmie taki system?

Jak upewnić się co do tego, że warto?

Najlepiej zorganizować spotkanie ze wszystkimi pracownikami hali produkcyjnej i zapytać o problemy, które pojawiają się w trakcie zmiany. Być może są to niezapowiedziane przestoje maszyn ze względu na nagły brak komponentów, a może brak komunikacji z innymi działami. Warto uświadomić pracownikom, że z tym wszystkim może pomóc poradzić sobie system zarządzania produkcją.

Niekiedy brygadziści i pracownicy nie są przekonani do takiego rozwiązania, ponieważ są przyzwyczajeni do pracy bez pomocy żadnego programu komputerowego i uważają to za utrudnienie, szczególnie jeżeli będzie trzeba nauczyć się obsługiwać te systemy zarządzania produkcją. Szef ma wtedy za zadanie uświadomić, że wdrożony program będzie prosty i skrojony na miarę małej firmy.

Spotkanie z wdrożeniowcem

Nikt tak nie opowie o zaletach systemów zarządzania produkcją, niż osoba zajmująca się wdrożeniem takich programów. Warto, by odniosła się do potrzeb i problemów niewielkiej firmy i przedstawiła wszelkie zalety związane z ułatwieniem i usprawnieniem pracy. To bardzo ważne, by pracownicy mieli pewność, że taka zmiana doprowadzi do realnych korzyści nie tylko dla firmy, ale także ich samych.

Sprawniejsza i efektywniejsza praca maszyn to zwiększona produkcja, a co za tym idzie zyski dla firmy. Na tym jednak nie może się zakończyć, ponieważ pracownicy, by mieć motywację do tego, by nauczyć się pracować z programem, powinni wiedzieć, że na nich też czeka w perspektywie nagroda finansowa, mimo że firmę czekają chwilowe wydatki.

Po wdrożeniu

System zarządzania produkcją musi być odpowiednio wdrożony, a więc także dopasowany do specyfiki danej firmy i jej działalności. Trzeba sobie dać w tym względzie czas. Nim pracownicy przekonają się do nowego sposobu pracy, może minąć nawet kilka miesięcy.

W tym czasie wyłonią się pierwsze trudności, ale także zostaną dostrzeżone wyraźne zalety wdrożenia systemu zarządzania produkcją. Po wdrożeniu jeszcze przez dłuższy czas może być potrzeba pomoc specjalisty od tego oprogramowania, więc warto wiedzieć, czy za takie dodatkowe usługi trzeba będzie płacić, czy są one w cenie.

Artykuł przygotowany we współpracy ze specjalistami z firmy BPSC