Segregowanie odpadów to temat, o którym w ostatnich latach mówi się coraz więcej. Konieczność segregowania jest ważna zwłaszcza w kontekście zniszczenia środowiska naturalnego i zmian klimatycznych. Ma to znaczenie również ze względu ma możliwości dzisiejszego przemysłu, który coraz częściej i szerzej wykorzystuje w produkcji surowce wtórne.
Czy na segregowaniu odpadów można zarobić?
Segregowanie odpadów to coś, na czym można również w pewnej mierze zarobić. To co jest jednak potrzebne to miejsce na przechowywanie surowców, które są skupowane, odrobina wkładu pracy i cierpliwości. Surowcami które są obecnie skupowane i na których można zarobić są między innymi makulatura i metale kolorowe – przede wszystkim aluminium (ze względu na to, że w przeciętnym gospodarstwie domowym zużywamy go najwięcej).
Oddanie papieru do punktu odbioru makulatury to może jednorazowo niewielki zysk, ale w perspektywie czasu znacznie się on powiększa. Zwłaszcza że mówimy o śmieciach, które najczęściej i tak lądują w kontenerach. To sami dotyczy aluminium, na którym można jednak zarobić nieco więcej, niż na makulaturze.
Gdzie oddać różne rodzaje śmieci? Odbiór makulatury i metale kolorowe
Sprzedaż makulatury możliwy jest już w większości polskich miast. Co prawda rozwiązanie było to o wiele bardziej popularne w poprzednim ustroju, ale również dzisiaj wiele osób decyduje się na takie rozwiązanie. Warto wspomnieć, że coraz częściej zajmują się tym wyspecjalizowane firmy. Odbiór makulatury z domu, dzięki czemu nie ma konieczności wożenia jej do skupu jest więc jak najbardziej możliwy.
Metale kolorowe – zarówno najpopularniejsze aluminium, jak i inne, na przykład miedź – można sprzedawać w popularnych skupach. Ceny wahają się, ale w pewnych granicach pozostają na stałym poziomie, dzięki czemu sprzedaż metali kolorowych to możliwość stałego zarobku. Jak pokazują statystyki, ilość produkowanych przez przeciętne gospodarstwo domowe odpadów aluminiowych mogłaby przełożyć się w skali roku na konkretną sumę uzyskaną ze skupu.
Najbardziej kłopotliwe odpady
Zdecydowanie najwięcej kłopotów sprawiają różnego rodzaju odpady medyczne – nie tylko przeterminowane leki (bo te można oddać w wielu aptekach), ale również zużyte igły i strzykawki, czy innego rodzaju akcesoria.
Prawo nakłada obowiązek utylizacji odpadów tego rodzaju na użytkowników wyrobów medycznych, jednak w praktyce często nie ma takiej możliwości. Nawet w przypadku materiałów zakaźnych, często jedynym możliwym miejscem ich wyrzucenia jest zwykły kontener na śmieci.