Żywica epoksydowa przezroczysta

Żywica epoksydowa to materiał, który ma szerokie zastosowanie w tworzeniu różnych laminatów, farb, zabezpieczeń czy do tworzenia podłóg.

Właściwości żywicy

Jest to materiał wytrzymały na uszkodzenia mechanicznie, szklista oraz posiada dobre właściwości przyczepne. Powłoka wykonana z żywicy epoksydowej jest wodoszczelna, odporna na niekorzystne warunki atmosferyczne, posiada dobre właściwości odprowadzania ładunków elektrycznych oraz jest odporna na działanie większości substancji chemicznych.

Możliwości jej zastosowania

Żywica epoksydowa przezroczysta może być stosowana wszędzie tam, gdzie istnieje konieczność ekspozycji zalaminowanej powierzchni. Takim przykładem mogą być drewniane podłogi, które stanowią piękny element dekoracyjny, jednocześnie są nieodporne na czynniki takie jak zadrapania lub niekorzystne działania atmosferyczne. Dzięki zabezpieczeniu ich żywicą epoksydową zachowują one swój naturalny wygląd, a jednocześnie zyskują na wytrzymałości.Żywica znajduje zastosowanie również jako tworzywo łączące elementy wykonane z różnych materiałów, takich jak drewno, plastic czy metale.

Jak stosować żywicę epoksydową

Żywica w połączeniu z substancją utwardzającą są w postaci ciekłej, jednak po chwili mieszanka zaczyna twardnieć, żeby do tego nie dopuścić wystarczy ciągle mieszać. Ciekłą żywicę należy nalać na powierzchnię uważając na to, by w płynie nie pojawiły się bąbelki powietrza. Przy stosowaniu żywicy na podłogę istnieją specjalne narzędzia, które jednocześnie nie pozwalają na dostanie się powietrza do cieczy, a z drugiej pozwalają na łatwe ich usunięcie. Przy zalewaniu niewielkich elementów można pozbyć się bąbelków powietrza za pomocą ciepłego strumienia powietrza z na przykład opalarki.

Modne elementy

Żywica epoksydowa przezroczysta jest często wykorzystywana przy tworzeniu ciekawej biżuterii. Żywica jest krystalicznie czysta i po zastygnięciu może utworzyć wybrany kształt. W żywicy epoksydowej można zatapiać roślinne elementy, które z upływem czasu nie tracą na swoim wyglądzie. Dzięki temu można również nadawać biżuterii indywidualny charakter poprzez zatopienie w niej na przykład pukiel włosów lub inną symboliczną rzecz.

Właściwości żywicy pozwalają na jej szerokie zastosowanie w różnych branżach. A niekończące się pomysły sprawiają, że niemalże z dnia na dzień pojawiają się nowe produkty lub nowe zastosowania dla tego niezwykłego materiału polimerowego.