Programowanie robotów przemysłowych – co warto wiedzieć na ten temat?

Coraz więcej fabryk, firm, przedsiębiorstw oraz zakładów pracy wykorzystuje w swojej działalności roboty przemysłowe, które idealnie zastępują ludzi. Dzięki nim nawet praca jest znacznie szybsza i sprawniejsza. Właściciele firm, zanim zdecydują się na konkretnego robota przemysłowego, muszą dokładnie przeanalizować, do czego będzie on wykorzystywany oraz jak bardzo jego pomoc w danym zakładzie pracy może okazać się przydatna. Ponadto, trzeba poszukać także fachowców, którzy będą sterować tymi robotami, by dobrze wykonywały powierzone im zadania.

Programowanie robotów przemysłowych – jak to wygląda w praktyce?

Gdy w dużej firmie pojawia się nowy robot przemysłowy do pracy, niezbędne jest jego dokładnie poznanie, sprawdzenie oraz zaprogramowanie. Programowanie robotów przemysłowych zazwyczaj leży po stronie przedstawicieli, którzy sprzedali dany model konkretnej firmie. Wówczas można liczyć na to, iż profesjonaliści dokładnie podpowiedzą osobom pilnującym danego sprzętu, jak sterować nim, jak odpowiednio go nastawić, by wykonywał konkretne zadania, a w razie potrzeby wyłączyć.

Jak się okazuje w praktyce, nie zawsze jest to takie proste zadanie. Obecnie na rynku jest mnóstwo nowoczesnych urządzeń, którymi sterowanie wcale nie jest takie proste i intuicyjne. Technologia bowiem poszła tak do przodu, że w wielu przypadkach do obsługi konkretnych robotów potrzeba zatrudniać fachowców, by ci ich na bieżąco “pilnowali”, a w razie potrzeby interweniowali w ich pracę.

Zadanie dla fachowców

W Polsce dość trudno znaleźć fachowców, którzy znają się na specjalistycznym języku programowania. Wiele osób posiadających tą wiedzę, zazwyczaj pracuje w dużych, zagranicznych firmach, dlatego też nie są oni zainteresowani pomocą rodzimym przedsiębiorcom.

Język programowania robotów jest bardzo skomplikowany. Dlatego też, sterowanie, modelowanie i działanie z różnorodnymi robotami na początku bywa bardzo trudne. Nie oznacza to jednak, że trzeba rezygnować z nowych, technologicznych rozwiązań w swojej firmie. Wręcz przeciwnie. Trzeba po prostu samodzielnie, krok po kroku nauczyć się sprzętów, w które inwestuje się dość sporo pieniędzy.

Dlaczego warto inwestować w takie rozwiązania dla przemysłu?

Wielu właścicieli zgodnie twierdzi, iż z pracownikami czasami ma tyle problemów, że wolą oni zautomatyzować swoje firmy i ograniczyć w nich czynnik ludzki do minimum.

Ponadto, roboty mogą pracować 24 godzin na dobę przez 7 dni w tygodniu bez przerwy, co w przypadku wielu branż jest bardzo korzystne.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Trinitec.