Palety plastikowe – ich wady i zalety

Coraz więcej firm decyduje się na używanie palet plastikowych. Jak widać doskonale na rynku jest ich obecnie zdecydowanie więcej, przede wszystkim w niektórych branżach, a zwłaszcza związanych z produkcją spożywczą, chemią, kosmetykami, farmaceutykami i wieloma innymi. Palety takie mają swoje wady i zalety. Warto się z nimi zapoznać przed podjęciem decyzji o inwestycji w takie rozwiązanie.

Zalety palety plastikowych

Palety plastikowe mają wiele zalet, ale najważniejsze to ich wytrzymałość i niska waga. Plastikowe palety wykonane są z materiału o wiele lżejszego niż drewno, a przy tym całkowicie odpornego na warunki atmosferyczne. W realiach polskich magazynów, w których palety niejednokrotnie muszą być składowane na zewnątrz, te wykonane z drewna stają się bardzo ciężkie z powodu wilgoci. W widocznym stopniu zwiększa to koszty transportu palet do producentów. Zastosowanie palet plastikowych pozwala ominąć ten problem. Pozostają one lekkie w każdych warunkach. Wiele modeli jest również bardzo kompaktowych, dzięki czemu koszty transportu spadają w znacznym stopniu (a także koszty przechowywania).

Wytrzymałość palet jest niezwykle istotna głównie ze względu na ich widoczność. Zużycie palet tradycyjnych jest jednym z elementów, który przyczynia się do zwiększenia kosztów prowadzenia działalności gospodarczej. Mimo wyższej ceny zakupu, palety wykonane w całości z tworzyw sztucznych, w dłuższej perspektywie czasu okazują się tańsze. Niezwykle ważną cechą palet plastikowych jest ich higieniczność – nie rozwijają się na nich szkodliwe mikroorganizmy, co szczególnie istotne jest w branży spożywczej, chemicznej, farmaceutycznej i wielu podobnych.

Wady palet plastikowych

Niejeden producent palet plastikowych wskazuje wprost na pewną ich wadę, która sprawia, że ich wykorzystanie nie rośnie w tempie, które byłoby najbardziej optymalne z ekonomicznego punktu widzenia. Jest nią brak wyraźnej standaryzacji wymiarów palet (a raczej niewykształcenie jeszcze standardów jednolitych). Sprawia to, że ich wykorzystanie nie jest tak uniwersalne, jak to ma miejsce w przypadku palet drewnianych (te same palety są tu wykorzystywane w wielu różnych firmach dzięki jednolitym wymiarom – na przykład palety w standardzie Euro).

Palety plastikowe i ich zastosowanie

Palety z tworzyw sztucznych wykorzystywane są w wielu istotnych dziedzinach gospodarki. W sektorze związanym z magazynowaniem i dystrybucją towarów wykorzystuje się je coraz częściej ze względu na wspomnianą wcześniej wytrzymałość oraz niską wagę. Powszechnie wykorzystuje się je również w tych gałęziach produkcji, w których istotne jest stosowanie palet i pojemników czystych i bezpiecznych pod względem higienicznym.